Poradnik dla zlecającego

Zanim wyślą Państwo zapytanie o haft lub termo-transfer, prosimy o zapoznanie się z poniższym tekstem. Do haftu znakomicie nadaje się wszelkiego rodzaju odzież reklamowa (kurtki, polary, bluzy, koszulki, czapki), co do wykrojów - haft świetnie wygląda na tkaninie bawełnianej lub mieszankach poliestrowo-bawełnianych, filcu, tkaninach technicznych typu Kodura i dzianinach o gęstym splocie. Te informacje pomogą Państwu i Nam zaoszczędzić czas, a być może i pieniądze na towar, którego nie da się sygnować haftem ze względu na ograniczenia.

Ograniczenia:

Nie ma ich wiele, jednak są, Ostatecznie decyzję co do przydatności materiału podejmujemy dopiero po oględzinach. Poniżej mały poradnik, który z pewnością rozwieje wątpliwości.

 


 

Rodzaj materiału i jego specyfikacja:

Materiały podklejone gumą lub gumo-podobną powłoką z klejem pomocniczym pomiędzy warstwami

  • gruba skóra
  • szwy
  • twarde wzmocnienia materiału (płyta poliwęglanowa, biza kaletnicza)
  • Inne twarde powłoki lub elementy występujące w obrębie pola haftu*
  • ograniczona możliwość skalowania
  • haft, może być malutki jednak bez przesady – pewne elementy logotypu mogą być na tyle małe, że po zmniejszeniu logotypu do zaleconej przez klienta, detale te będą nieczytelne – szczególnie na tkaninach lub dzianinach o rzadkim splocie.

Rozwiązanie problemu:
W takich przypadkach za zgodą Państwa rezygnujemy z tych detali albo je powiększamy do takich, które zagwarantują czytelność. Ostatecznie możemy użyć zestawu do mikro-haftu, jednak to znacząco podnosi cenę wykonania.

 


 

Sposób mocowania.


Produkty gotowe, buty, plecaki, torby czy inne o niesystematycznych kształtach mogą sprawić nie lada problem przy mocowaniu ich na hafciarce, a często zdarza się, że jest to po prostu niewykonalne lub podejmując się stanowczo zwiększamy ryzyko uszkodzenia towaru powierzonego. O takim ryzyku zawsze klienta informujemy.

Rozwiązanie problemu:
Zmiana umiejscowienia haftu lub w razie możliwości rozprucie podszewki lub wyprucie elementu przeznaczonego na haft, a po wyhaftowaniu ponowne zszycie lub wszycie elementu na maszynie przemysłowej. Oprócz hafciarni posiadamy szwalnię wyposażoną zarówno w lekkie jak i ciężkie maszyny przemysłowe.



Szerokość ściegu satynowego:
Za szeroko nie dobrze , za wąsko jeszcze gorzej. Ścieg satynowy nie powinien mieć szerokości większej aniżeli 12 mm. Stosując dłuższe skoki ściegu spowodujemy, że nitki z haftu będą narażone na zahaczanie się o postronne zaczepy i po prostu mogą się pozrywać. Idąc w drugą stronę minimalna szerokość ściegu satynowego nie powinna być mniejsza niż 1mm.

Rozwiązanie problemu:
Zamiana ściegu satynowego na ścieg krokowy lub krokowo-kierunkowy przy zbyt szerokiej ścieżce do wyhaftowania. Przy zbyt wąskiej ścieżce zamiana na ścieg typu stębnówka lub wykonanie kompensacji wkłuć (poszerzenie ścieżki satynowej o niezbędne minimum).* pole haftu - powierzchnia uchwytu hafciarskiego, który może mieć różną średnicę w zależności od wilekości haftu. Haft możemy wpasować w uchwyty o śrenicach:

9, 12, 14,5, i 18 cm
oraz w uchwyty prostokątne o wymiarach:
27 cm x 27 cm
30 cm x 12 cm
35 cm x 35 cm
lub ramy hafciarek - tylko materiały z wałka.

Script logo